Na vítězné vlně se letos vezou studenti Střední průmyslové školy strojnické v Olomouci ve strojírenských soutěžích konaných na různých místech republiky. Naposledy své snažení ozdobili tento víkend putovním pohárem ze soutěže Autodesk Academia Design 2016 ve 2D kreslení a 3D modelování, která se letos konala pod záštitou firmy Autodesk v jihočeském Velešíně. Olomoučtí reprezentanti Ondřej Hrachovina, Martin Hampl a učitel Adam Šiška v ní získali celkové prvenství, a kromě toho ještě Ondřej Hrachovina zvítězil mezi jednotlivci v kategorii 3D modelování. Již předtím studenti školy uspěli také na strojírenských soutěžích v Hradci Králové, v Praze a v Olomouci.
Soutěž Autodesk Academia Design má dlouhou tradici a letos se uskutečnil již její 22. ročník. Jejím cílem je především prověřit dovednosti studentů a také jejich učitelů v používání digitálních technologií, především ve 2D kreslení technických výkresů a 3D modelování digitálních modelů. Studentům a učitelům Střední průmyslové školy strojnické v Olomouci se v ní tradičně dobře daří, zvítězit se jim podařilo již před třemi lety a v loňském roce skončili na 3. místě. V roce 2014 se reprezentanti olomoucké strojárny soutěže neúčastnili, protože jako vítěz předchozího ročníku byla škola vybrána za jejího pořadatele.
Hlavním zadáním letošního ročníku soutěže bylo zpracovat lis na PET lahve. Nejprve museli studenti v kategorii 2D prokázat ovládání strojírenského softwaru AutoCAD 2016 a AutoCAD Mechanical 2016 a překreslit výkres součástí lisu. Následně pak učitelé a studenti v kategorii 3D vytvářeli podle obdržených výkresů trojrozměrný model v softwaru Autodesk Inventor Professional 2016 s tím, že studenti měli v zadání o 2 součásti méně než učitelé. Náročné zadání vyžadovalo podrobné znalosti modelování z různých technických odvětví (zpracování plastů, práce s plechovými díly apod.). Martin Hampl se v kategorii 2D dokázal se zadáním popasovat jako pátý nejlepší ze 24 účastníků a učitel technického kreslení Adam Šiška následně obsadil 4. místo z 12 zúčastněných vyučujících. Ondřej Hrachovina pak soutěž završil svým vítězstvím ve 26-členné konkurenci studentské kategorie 3D modelování, čímž zároveň definitivně rozhodl i o celkovém vítězství SPŠS Olomouc v kategorii škol.
Úspěch ve Velešíně byl jedním z řady letošních úspěchů olomouckých studentů oboru strojírenství. Těsně předtím, ve čtvrtek 7. dubna zvítězili Lukáš Skopal a Martin Hampl ve 2D kategorii soutěže v počítačovém modelování a kreslení, kterou pořádala firma 3E Praha Engineering v Hradci Králové, přičemž Lukáš Skopal obsadil 2. místo mezi jednotlivci. 19. března zase Tomáš Rais, Martin Hampl a Eliška Šindlerová ovládli kategorii škol v celorepublikové soutěži v CAM programování CNC obráběcích strojů v Praze, přičemž mezi jednotlivci zvítězil Tomáš Rais a Martin Hampl obsadil 2. místo. Statečně bojovala též Eliška Šindlerová, která jako jediná dívka v soutěži za mnoho posledních let budila velkou pozornost a nakonec skončila na 8. místě. Pouhý den předtím pak olomoucký strojařský tým zvítězil v regionální konstruktérské soutěži pořádané přímo na SPŠS Olomouc. V individuálních kategoriích zde Ondřej Hrachovina obsadil 1. místo ve 3D, Lukáš Skopal 2. místo ve 2D a Adam Šiška zvítězil mezi učiteli.
Jan Kameníček