Kde hledat e-knihy
- Knihovny.cz – český národní portál nabízí možnost vyhledávat libovolné knihy v knihovnách v ČR. Z e-knih je možné využít databázi asi 2100 knih.
- MKP – pražská knihovna poskytuje vizuálně velice pěkný katalog digitálních knih, především beletristického druhu.
- Kramerius5 – je kvalitním zdrojem s více než 9 milióny digitalizovaných stran především starých tisků. Pokud si chcete přečíst třeba Vrchlického, Zeyera a další, jste na správné adrese. Nejstarší dokumenty pak najdete v Manuscriptoriu.
- Česká digitální knihovna – obsahuje digitalizované objekty (126 tisíc monografií, 2,5 tisíce map, 2,8 tisíc periodik, …) z nichž část je volně přístupná, k části se dostanete jen v knihovnách.
- Google Books – má asi největší zásobu knih na světě. Nedají se stahovat, musí se číst
z prohlížeče. K dispozici je mix plných textů, ale i ukázek nebo jednotlivých kapitol. Velkou výhodou je široké spektrum digitalizovaných dokumentů (od cca 17. století do současnosti), mimořádná jazyková rozmanitost a fulltextové vyhledávání. - Archive.org – nabízí velkou kolekci americké literatury, která je licenčně volná. Pokud tedy hledáte texty v angličtině, zvláště ty staršího data, pak se vám tento server bude určitě hodit. Texty je možné stahovat a číst na vlastních zařízeních.
- E-booksdirectory – nabízí téměř 11 tisíc anglicky psaných odborných knih. Jde o velice dobrý zdroj především pro odborné práce. Výhodou je zajímavě udělaná kategorizace e-knih.
- Manybooks – dává k dispozici zcela zdarma 50 tisíc digitalizovaných knih v angličtině v poměrně přehledně strukturované formě.
- Gutenberg – je platforma, která se již nerozvíjí, ale dříve usilovala o digitalizaci evropského kulturního dědictví.
- Scirbd – je platformou, která se zaměřuje především na self-publishing. Najdete zde asi 50 miliónů dokumentů.
Kde další odborné zdroje
- Google Scholar je asi největší a nejznámější vyhledávač. Umožňuje hledat v akademických pracích, v diplomkách nebo třeba patentech. Nabízí velice obsáhlé výsledky, mnoho zdrojů je možno snadno stáhnout nebo se je pokusit najít někde jinde. V určitém ohledu jde asi o první místo, kde můžete s hledáním odborných zdrojů začít. Velice doporučujeme pokročilé vyhledávání.
- Microsoft Academic Search se svým vzhledem hodně blíží databázím jako je SCOPUS nebo WoS. Nabízí možnost filtrování výsledků pomocí času, oborů, pracovišť, autorů atp. Oproti Scholaru má menší databázi výsledků a některá práce s kategoriemi je zmatečná, ale na druhou stranu je zde mnohem jemnější filtrování a hezčí prezentace výsledků.
- ResearchGate je původně sociální síť pro vědce, kteří sem nahrávají své články. A právě to je vaše šance. Pokud hledáte informace o konkrétním problému nebo určitého autora, s velkou pravděpodobností zde pochodíte. Pokud článek není volně k dispozici, není nic lehčího než napsat autorovi a o text ho požádat. Téměř vždy dostanete kladnou odpověď. Na druhou stranu se ResearchGate na běžné vyhledávání asi úplně nehodí.
- Arxive je web určený pro milovníky fyziky (ale také částečně matematiky a informatiky) – najdete zde volně dostupné články, a to včetně těch, které doposud nevyšly v časopisech. Dostanete se tedy k těm skutečně nejlepším novým textům, a to zcela zdarma.
- Theses nabízí možnost procházet si diplomové práce. V tomto případě se doporučujeme dívat na posudky, abyste nevycházeli z textů, které nejsou dobré. Ale obecně jde o zajímavý zdroj v češtině.
- MuniSpace je digitální knihovna Masarykovy univerzity, kde najdete knihy, které na této univerzitě vycházejí (a část z nich je volně ke stažení). Využít je možné i Digitální knihovny FF MU.
- Semantic Scholar umí prohledávat asi 183 miliónů článků. Vizuálně i funkčně je podobný Microsoft Academic Search. Užitečná je možnost filtrace jen na články, které jsou k dispozici PDF.
Pokud potřebujete nějaký text, který není volně k dispozici, můžete o něj požádat autora (jde většinou o nejlepší cestu), koupit si jej (což je ale dost drahé) anebo ho získat přes Sci-hub.